Czym jest i jak zaksięgować aport środka trwałego?
- Szczegóły
- Kategoria: Ewidencja środków trwałych.
- Opublikowano: sobota, 18, kwiecień 2015 19:16
- Ewa Kusznierowska
Zgodnie z przepisami zarówno prawa cywilnego, jak i prawa handlowego wspólnicy mają prawo wniesienia do majątku przedsiębiorstwa wkładów na konto kapitału zakładowego.
Możemy mówić o dwóch rodzajach wkładów:
- w postaci pieniężnej
- w postaci niepieniężnej.
Drugi rodzaj wkładu (w postaci niepieniężnej) nazywany jest aportem.
Przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu spółek handlowych nie określają ściśle zakresu wkładu niepieniężnego.
Oznacza to, że aportem rzeczowym jest wniesienie do majątku spółki wkładu niepieniężnego w postaci aktywów trwałych (mogą to być na przykład budynki, samochody, maszyny, wartości niematerialne i prawne, prawa majątkowe) oraz w postaci środków obrotowych, takich jak np. zapasy tzn: materiały, surowce, towary czy wyroby gotowe.
Wkład wnoszony przez inwestorów do przedsiębiorstwa stanowi majątek podmiotu. Może być wniesiony zarówno do spółki nowopowstałej jak i do takiej, która już istnieje.
Przyjmując środek trwały w formie aportu sporządzamy umowę, gdzie deklarujemy jego wartość. W spółkach akcyjnych ta wartość wymaga wyceny rzeczoznawców. Na podstawie Pk księgujemy zwiększenie Kapitału Zakładowego.
Wartość zadeklarowaną w umowie wpisujemy po Wn na konto „Pozostałe rozrachunki” i po Ma na odpowiednio nazwane konto kapitału własnego (nazwa zależy od rodzaju przedsiębiorstwa).
Następnie (na podstawie PT) po Wn wpisujemy na konto „Środki trwałe” wartość rynkową środków trwałych, a po Ma wpisujemy tę wartość na konto „Pozostałe rozrachunki”.
Otrzymanie środka trwałego w formie aportu przedstawione jest na poniższych kontach teowych.
Gdzie:
1- wartość zadeklarowana w umowie
2- wartość początkowa środka trwałego otrzymanego w formie aportu (wartość rynkowa)
Wartości 1 i 2 powinny być sobie równe.
Gdy są równe zakup środka trwałego na koncie „Pozostałe rozrachunki” zostaje rozliczony.
[Artykuły dotyczące księgowania środków trwałych znajdują się w tym katalogu. Można do nich przejść za pomocą poniższych strzałek. ]
[Osoby, które korzystają z tej strony sporadycznie, lub znalazły się na niej przypadkowo, zapraszam do przeczytania innych zagadnień ujętych na niej. Do większości artykułów można przejść poprzez "Spis treści." znajdujący się na tej stronie w lewym górnym rogu. Napisany został w postaci linków do nich. Większość zadań i testy ujęte są osobno, na środku strony.
Szczególnie osoby, zaczynające dopiero naukę rachunkowości zapraszam do korzystania z artykułów "po kolei" (zgodnie ze spisem treści), gdyż uczę na niej rachunkowości "krok po kroku"- będzie łatwiej zrozumieć. Informuję również, że strona cały czas jest jeszcze uzupełniana. Docelowo będzie zawierała kompendium wiedzy potrzebnej do uzyskania dyplomu w zawodzie technika rachunkowości.]